آبگرم مشگین شهر

مشگین شهر در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهر اردبیل قرار دارد و با وجود طبیعت سرسبز و مناظر طبیعی بکر و دست‌نخورده، یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای طبیعت‌گردان است. در سفر به این شهر به‌هیچ‌وجه نباید تجربه آب‌تنی در چشمه‌های آبگرم معدنی را از دست بدهید. 

آب گرم قینرجه از ویژگیهای منحصربه فرد بسیاری برخوردار است که آن را در ایران و حتی سرتاسر جهان، تبدیل به مکانی بی‌نظیر و خاص کرده‌اند. این آبگرم دارای مواد و املاح معدنی بسیاری با خواص درمانی، به‌ویژه گوگرد است و همین مسئله آن را تبدیل به مکانی برای درمان لنفاتیسم، راشیتیسم و روماتیسم‌های مزمن و بیماری‌های تنفسی کرده است. گفته می‌شود خوردن آب چشمه قینرجه، صفراآور و زیادکننده ترشحات معده است و به همین خاطر، مسکنی قوی برای درد و درمانی برای تورم به حساب می‌آید.

مطمینا این جمله را میتوان گفت : مشگین شهر بهشت چشمه های جوشان جهان

جالب است بدانید که یک تخم‌مرغ در مدت ۳ دقیقه در آب گرم سرچشمه قینرجه به‌طور کامل می‌پزد. برای جلوگیری از خطر سوختگی در آب جوشان، یک شبکه فلزی روی سرچشمه قرار گرفته است .

چشمه قوتورسویی یکی از مشهورترین چشمه‌های استان اردبیل واقع در شهرستان مشگین‌شهر و دامنه سرسبز سبلان است که در ۲۵ کیلومتری جنوب لاهرود و ۴۸ کیلومتری جنوب مشگین‌شهر واقع شده‌است.

آب قوتورسویی در ردیف آب‌های معدنی سولفاته کلیسیک سدیک و گوگرد خیلی گرم است که آثار اسید سولفوریک آزاد دارد. آبگرم قوتورسویی به علت داشتن گوگرد خالص خاصیت درمانی ویژه‌ای برای از بین بردن امراض مختلف پوستی دارد. دمای چشمه آن ۴۲ درجه سانتی‌گراد و دبی آن ۱۳ لیتر در ثانیه است. البته به علت وجود گوگرد زیاد در آب قوتورسویی توصیه می‌شود از استنشاق مستقیم گاز آن خودداری شود.

همچنین این محل دارای مکان‌های سرسبز گردشی و شیروان دره و جنوارداغی می‌باشد.

سایر چشمه های آبگرم معدنی مشگین شهر ازین قرار هستند :

آبگرم شفا موئیل

چشمه آبگرم شابیل

چشمه آبگرم دوبدو (دودو)

چشمه آبگرم موئیل

چشمه آبگرم آق سو

چشمه آبگرم ملک سوئی

چشمه آبگرم ولزیر

چشمه آبگرم یل سوئی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.